Ryby kąsaczowate w akwarium. Co należy o nich wiedzieć?

christels / Pixabay

Istnieją ryby, które wyjątkowo wpisały się w historię akwarystyki. Ich zróżnicowane kolory oraz kształty sprawiają, że akwaria stają się barwne i wyjątkowe, co dało im ogromną popularność. Ryby proste w hodowli i mało wymagające, czyli kąsaczowate ryby.

Ryby kąsaczowate to ogromna grupa ryb, którą charakteryzuje zwinność i płetwa tłuszczowa. Kolejną cechą tej grupy ryb, jest małe jednak ostre uzębienie oraz różne ubarwienie.
Te słodkowodne ryby, przebywają zazwyczaj w górnej lub środkowej części akwarium żywią się pokarmem roślinnym lub mięsnym, jednak wielu gatunkom ryb nie przeszkadza spożywanie pokarmu roślinnego wraz z mięsnym.
Do najczęściej hodowanych ryb zalicza się Barwieniec Czarny, Hokejówka Amazońska, Miedzik Obrzeżony oraz Neony.
Ryby bardzo szybko się rozmnażają, składając jaja na roślinach oraz kamieniach znajdujących się w akwarium. Poruszają oraz żywią głównie w stadach, dlatego nie należy ograniczać ilość ryb tego gatunku podczas hodowli. Istotne jest również umieszczenie w akwarium roślinności, która nie tylko zapewni im schronienie ale również będzie uzupełnieniem diety.
Są odporne na choroby oraz schorzenia, tolerują towarzystwo ryb innego gatunku oraz są odporne na niską temperaturę.
Ryby z rodziny kąsaczowatych z pewnością ubarwią nie jedno pomieszczenie, nadając mu wyjątkowego wyglądu. Doskonale nadają się dla początkującego hodowcy, który z pewnością poradzi sobie z ich hodowlą. Można bez problemu zakupić je w każdym sklepie zoologicznym oraz wędkarskim.