Dyscypliny olimpijskie letnie. Współczesność i dziś, czyli jakie dyscypliny antyczne można oglądać na Olimpiadzie do dziś? Najstarsze dyscypliny olimpijskie

Gellinger / Pixabay

Choć wydawać by się mogło, że współczesne Igrzyska Olimpijskie ze starożytnych zawodów zaczerpnęły głównie górnolotne idee, to tak naprawdę dyscypliny olimpijskie letnie rozgrywane współcześnie, mają bardzo wiele wspólnego z zawodami antycznych Greków, które odbywały się od 776 roku przed naszą erą. Jakie sporty przetrwały próbę czasu?

Najstarsze dyscypliny olimpijskie – dawniej i obecnie

Nie da się ukryć, że wiele dyscyplin nie jest już obecnie rozgrywanych w swej pierwotnej formule. Trudno bowiem wyobrazić sobie rozgrywanie biegu hoplitów z uzbrojeniem (tzn. w hełmie i z tarczą w ręku) czy wyścigi kwadryg. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich zostały uwspółcześnione i do naszych czasów mają rzesze miłośników. A jakie są klasyczne rodzaje sportów, które rozgrywano w antyku i obecnie niemal w tej samej formie?

Na Olimpiadzie bez zmian – współczesne dyscypliny olimpijskie letnie pochodzące ze starożytności

Do najstarszych znanych z zapisów źródłowych dziedzin sportu należą boks, zapasy i biegi. Były one rozgrywane od pierwszej starożytnej olimpiady i trwają aż do dziś na wszystkich Igrzyskach. W przypadku biegów zmieniły się wyłącznie dystanse. W Grecji podstawową odległością był stadion (czyli ok. 200 metrów).

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zawdzięczamy starożytnym, nawet najstarsze dyscypliny olimpijskie letnie, które oglądamy co cztery lata na kolejnych zawodach.