Jak wybrać odpowiednie buty sportowe?

TaniaVdB / Pixabay

Zanim zaczniesz uprawiać sport warto się do tego bardzo dobrze przygotować. Trzeba dobrać odpowiedni strój do uprawianego sportu, ale co ważne, nie można zapominać o odpowiednim obuwiu do rodzaju sportu jaki chcesz uprawiać np. buty do siatkówki będą inne niż te do biegania. Dobranie odpowiedniego obuwia jest bardzo, ale to bardzo ważne. Jeśli będziesz nosić nieodpowiednie buty do danej dyscypliny, wówczas możesz nabawić się bardzo przykrych i bolesnych kontuzji. Ale jak wybrać odpowiednie obuwie? Czym się kierować? W tym celu warto odwiedzić sklep sportowy, w którym pracownicy pomogą Ci dobrać odpowiednie buty dla Twojej stopy oraz rodzaju sportu. Ale przed wizytą w sklepie warto samemu rozeznać się, na co należy zwrócić uwagę będąc już na miejscu.

Po pierwsze – przeznaczenie obuwia

Bardzo ważne jest, dlaczego szukasz butów sportowych i gdzie będziesz ich używać. Czy potrzebne są one np. do biegania w plenerze czy może będą to buty do siatkówki na plażę. Jest to ważne, ponieważ podeszwa obuwia musi być odpowiednio dobrana do podłoża, aby zniwelować ryzyko poślizgnięcia się podczas uprawiania sportu.

Pamiętaj, że jeżeli już podczas przymierzania obuwia jest ono zbyt ciasne lub nie czujesz się w nim komfortowo- zrezygnuj z jego zakupu. Nie jest prawdą, że z czasem buty się rozchodzą.

Po drugie – rodzaj i rozmiar stopy

Pamiętaj, że każda stopa jest inna. Przyjmuje się, że są trzy rodzaje stóp: neutralna, pronująca i supinująca. W zależności od rodzaju stopy, ciężar ciała rozkładany jest w inny sposób. A to ważne dla wyboru obuwia z dodatkowym stabilizatorem lub bez. Jeżeli posiadasz stopę neutralną, wówczas ciężar ciała rozkłada się równomiernie na jedną i drugą stopę. Jeśli jest to stopa pronująca, ciężar ciała przenoszony jest na wewnętrzną krawędź stopy, jeśli stopa supinująca- na zewnętrzną krawędź. Jak sprawdzić, jakim typem jest moja stopa? Jest to bardzo proste. W tym celu trzeba wziąć stare, zużyte buty i zobaczyć miejsce, w którym podeszwa jest najbardziej zużyta. Jest to miejsce, w którym stopa najbardziej oddziałuje na powierzchnię ziemi.

Przy wyborze obuwia ważne jest również jak wysokie jest sklepienie stopy.

A co z rozmiarem? Przymierzając buty pamiętaj, aby czubki palców nie dotykały bezpośrednio przodu obuwia. Jeśli buty są za ciasne, z czasem możesz nabawić się bolesnych otarć stopy.

Po trzecie – materiał obuwia sportowego

Materiał, z jakiego zostało wykonane obuwie, również jest bardzo ważny. Obuwie sportowe zazwyczaj produkuje się ze skóry syntetycznej i ekologicznej. Takie buty są elastyczne i odporne na ścieranie, elastyczne i wytrzymałe. Ale oprócz tego należy pamiętać, by podczas uprawiania sportu, buty odpowiednio przepuszczały powietrze. W tym celu częściej wybiera się obuwie, które jest połączeniem nylonu i poliestru.

Po czwarte – amortyzacja

Przy wyborze odpowiedniego obuwia ważna jest amortyzacja. A czym tak właściwie jest amortyzacja? Już tłumaczę. Amortyzacja sprawia, by moment styczności z podłożem był, jak najbardziej to możliwe, stopniowy, aby zminimalizować zderzenie stopy z nawierzchnią.

Inna amortyzacja będzie dla Panów, a inna dla Pań. Wybór grubości podeszwy to już indywidualne upodobanie.

Po piąte – moda i cena

Obuwie sportowe znajduje się w każdej szafie kobiety i mężczyzny, ponieważ jest wygodne i praktyczne. Projektanci na każdy sezon projektują inne obuwie, z innym wzorem czy jakimś modnym dodatkiem, by jak najbardziej zachwycały swoim designem. Trzeba pamiętać, że obuwie sportowe nie należy do najtańszych. Wiele sklepów internetowych np. studiosport.pl, oferuje swoim klientom obuwie w przystępnej cenie, a jednocześnie modne.

Jak widać, dobranie odpowiedniego obuwia sportowego wcale nie jest takie łatwe. Trzeba brać pod uwagę wiele okoliczności, które mają wpływ na to, czy kupisz odpowiednie obuwie dla swojej stopy czy nieodpowiednio dobrane. Pamiętaj, że jeśli źle dobierzesz obuwie, będziesz musiał liczyć się z przykrymi dolegliwościami.