Jak traktować pierwszy zarost?

songjayjay / Pixabay

Pierwszy zarost wśród wielu nastolatków to oznaka męskości i dorosłości. I dlatego pierwsze golenie często kojarzy z dumą i dorosłością, ale także często bywa przyczyną wielu problemów. Zatem jak prawidłowo golić brodę oraz uniknąć nieprzyjemnych podrażnień?

 

Pierwsze golenie to zapewne nie lada wyzwanie dla każdego nastolatka. Owłosienie na ciele nie wszędzie wygląda tak samo. Na głowie włosy są zazwyczaj i elastyczne i dobrze się układają, podczas gdy zarost brody i na policzkach bywa sztywny, szorstki i stosunkowo gruby. Oznacza to, że w organizmie młodego mężczyzny działają męskie hormony, które pozytywnie wpływają na zarost. Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiednie kosmetyki oraz przyrządy do golenia. W obecnych czasach brzytwy i maszynki na żyletki to już przeżytek. Dziś w sklepach dostaniemy golarki elektryczne, maszynki z wymiennym ostrzem lub maszynki jednorazowe. Dobierając odpowiedni przyrząd ważne jest, aby dobrać go do naszego zarostu. Miękki i delikatny bez problemu podda się każdej golarce, a ten zdecydowanie twardszy wymaga bardziej zaawansowanych przyrządów oraz preparatów zmiękczających. Dlatego warto zdecydować się na odpowiednie żele, kremy, i pianki do golenia. Jeśli nastolatek posiada cerę suchą, to powinien unikać mycia skóry zwykłym mydłem. Z kolei do skóry tłustej i mieszanej zalecamy używać specjalnych kosmetyków, które ograniczą wytwarzanie łoju. Warto, aby znajdowały się w nich substancje oczyszczające takie jak: np: olejek z drzewa herbacianego.

Pierwszy zarost, a problemy związane z goleniem.

Często zdarza się tak, że niektóre kosmetyki mogą wywołać uciążliwe podrażnienia twarzy. Dlatego pamiętajmy,że pierwszy zarost wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz prawidłowego golenia. Gdy skóra zaczyna nas swędzieć i piec, wówczas należy czym prędzej zmienić środki do pielęgnacji, bowiem może dojść do nieprzyjemnych podrażnień, a nawet zapalenia skóry. Wtedy wąsy i brodę należ golić, że szczególną ostrożnością.