Czym charakteryzuje się młóto browarniane?

Leuchtturm81 / Pixabay

Młóto browarniane jest coraz częściej stosowane przez hodowców. Młóto powstaje podczas produkcji piwa pils jako efekt uboczny. Kompania Piwowarska nie umożliwia prywatnym osobom kupowania tego produktu. Mogą to zrobić tylko firmy, które stają w przetargach i dzięki nim wchodzą w posiadanie młóta browarnianego. Jednak rolnicy nie mają się czym martwić, ponieważ dostęp do młóta browarnianego jest dosyć szeroki – można je nabyć w hurtowniach w Internecie jaki też u firm zajmujących się sprzedażą detaliczną. Sprawdź jakie są zalety młóta browarnianego i czym się ono charakteryzuje!

Poprawa smakowitości innych pasz znaczące wzrosty hodowli

Młóto jest chętnie zjadane przez zwierzęta. Charakteryzuje się dużą smakowitością, a dzięki temu, że jest dodawane do innych pasz objętościowych lub treściwych poprawia również ich smakowitość. Dzięki temu zwierzęta otrzymują odpowiednią codzienną dawkę pokarmu, która równocześnie zaspokaja ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, aby trzymać się tabeli podanej przez producenta dotyczącej dawkowania. Kupując młóto należy zapoznać się preferowana dawką dla poszczególnych zwierząt, gdyż w zależności czy są to krowy mleczne czy byki obowiązuje inny udział procentowy. Poprawa smakowitości pasz wpływa korzystnie na to, że zwierzęta przybierają na wadze szybciej i efektywniej. Możliwy jest i wówczas szybszy wzrost i pojawia się także wcześniejsza gotowość do reprodukcji. Młóto najlepiej jest podawać krowom razem z kiszonką z traw, roślinami motylkowymi, a także z kukurydzą. Ważne jest bilansowanie dawek – dla opasów dawka wynosi około 2 lub 3 kilogramy na każde 100 kg masy ciała. Krowy mleczne powinny zjadać mniej więcej 6-8 kg.

Profilaktyka chorób żwacza

Kwasica to choroba, która dosyć często występuje u bydła. Młóto browarniane obniża pH żwacza, dzięki temu możliwe jest utrzymanie zwierząt w dobrym zdrowiu. Młóto stanowi również doskonały dodatek białkowy, który obniża koszty produkcji mleka. Zawiera sole mineralne, witaminy A, B i E oraz przyczynia się do obniżenia mocznika w mleku. Miejmy jednak na uwadze, aby nie podawać zwierzętom świeżego młóta, ponieważ może wywoływać niebezpieczne dla zdrowia biegunki. Świeżego młóta browarnianego nie powinno się także podawać krowom zasuszonym. Jeśli chodzi natomiast o krowy mleczne, młóto zdecydowanie wpływa korzystnie zarówno na jakość mleka jak i na ilość. Młóto jest chętnie stosowane przez rolników i hodowców zwłaszcza tych, którzy zajmują się produkcją i sprzedażą mleka.

Jak przechowywać młóto

Najpopularniejszą metodą przechowywania i magazynowania młóta jest jego suszenie do około 13% i przechowywanie w big bagach oraz silosach. Niektórzy rolnicy zakiszają młóto w rękawach lub belach cylindrycznych. Jest to sposób najdroższy, ale jednocześnie najbardziej skuteczny, który pozwala zaopatrzyć się w odpowiednią ilość paszy. Zakiszone młóto browarniane można trzymać w silosach lub pryzmach.