Przysięga olimpijska. Pierre de Coubertin – marzyciel, który dał nam współczesną Olimpiadę

onacadan / Pixabay

Ojcem nowożytnej myśli olimpijskiej jest oczywiście baron Pierre de Coubertin. Co takiego wniósł do współczesnej idei współzawodnictwa i nowoczesnego sportu?

Sportowy marzyciel czasów nowoczesnych – Pierre de Coubertin

Początki olimpiad to odległe, antyczne czasy. Zawody organizowano aż do roku 393 naszej ery. Później nastąpiła przerwa, trwająca, bagatela, 1503 lata! Pomysł na odrodzenie współzawodnictwa pomiędzy krajami, zrodziła się w umyśle francuskiego arystokraty Pierre’a de Coubertin. Swój autorski projekt na wznowienie zawodów przedstawił w Paryżu już w roku 1888. Na jego realizację, musiał jednak poczekać jeszcze 6 lat.

Podszedł do przedsięwzięcia bardzo kompleksowo. Zaplanował je zarówno od strony organizacyjnej – założył Międzynarodowy Komitet Olimpijski, ale też od strony wizualnej (zaprojektował flagę olimpijską) czy ideowej (pierwsza przysięga olimpijska była również jego autorstwa).

Przysięga olimpijska – krótka historia i znaczenie

Ślubowanie olimpijskie stosowane jest do dnia dzisiejszego. Odbywa się podczas ceremonii otwarcia igrzysk i składane jest przez przedstawiciela zawodników oraz sędziów.

Pierwsza wspomniana już przysięga autorstwa de Coubertina została złożona przez Victora Boina, pływaka i szermierza podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku. Z czasem pierwotny tekst rozbudowywano, dodając kolejne elementy istotne dla zmieniającego się świata sportu.