Symbol igrzysk olimpijskich. Jakie są najważniejsze symbole olimpijskie?

PublicDomainPictures / Pixabay

Igrzyska Olimpijskie to nie tylko sport, współzawodnictwo i rzesze kibiców, wspierających sportowców. To również szereg idei oraz znaków, które nierozerwalnie są związane z nowożytnymi Olimpiadami. Jakie są najważniejsze symbole olimpijskie?

Jaki jest najważniejszy symbol Igrzysk Olimpijskich?

Każdy człowiek, nawet ten, który nie jest wielkim sportowym kibicem, jest w stanie wymienić podstawowe symbole olimpijskie: flagę, hymn oraz znicz. Wpisały się one na stałe do powszechnej kultury międzynarodowej.
Zarówno flaga, jak i hymn zostały zaprojektowane przez ojca współczesnych Igrzysk – barona de Coubertina. Mają one podkreślać równość wszystkich uczestników oraz motywować do zdrowego współzawodnictwa.

Symbole olimpijskie łączące antyk ze współczesnością – znicz

Wymieniony również znicz nawiązuje do ognia zapalanego w Olimpii, podczas antycznych zawodów. Na nowożytnych igrzyskach po raz pierwszy został zapalony dopiero w 1926 roku w Amsterdamie. Każdorazowo znicz przed zbliżającymi się zawodami zapalany jest w Olimpii i niesiony przez sztafetę aż do miejsca odbywania się Olimpiady. To symbol Igrzysk Olimpijskich, który najlepiej oddaje charakter pojednania zawodników i ludzi z całego świata.

Niejednokrotnie oprócz typowych idei zawodów, ceremonii zapalania znicza nadawano dodatkowe znaczenie historyczne, polityczne czy społeczne.