Piętrzące się brudne ubrania sprawiają, że zamiast włączyć pralkę, wklepujesz w wyszukiwarkę hasło “pranie Warszawa”. Wcale nas to nie dziwi. Lepiej zlecić to profesjonalistom. Nikt tak jak oni nie zatroszczy się o nasze rzeczy. Często już segregacja prania przysparza problemów, a to dopiero początek.
Skoro o segregacji mowa, to warto wspomnieć, że jest to etap, który powinien poprzedzać właściwe pranie. W pierwszej kolejności należy wykluczyć te ubrania i tekstylia, których nie można prać w pralce automatycznej. Wbrew pozorom, nawet najdelikatniejszy program może mieć niekorzystny wpływ na materiał.
Na co zwracać uwagę, segregując pranie?
Przy segregacji brudnej odzieży zawsze należy mieć na względzie uwagi producenta co do sposobu prania. Umiejętność czytania oznaczeń na metkach może okazać się tu niezbędna. Dzięki zawartym na nich symbolom wiadomo, jaka temperatura będzie bezpieczna dla danej tkaniny. Wartości dla poszczególnych rodzajów odzieży są różne.
Nie bez powodu nie pierze się delikatnych materiałów (takich jak jedwabne bluzki) z tymi bardziej wytrzymałymi (np. z ręcznikami). To mogłoby spowodować uszkodzenie tych pierwszych. Pranie wspomnianych rzeczy powinno odbywać się z zastosowaniem zupełnie innych programów piorących – różne będą temperatury, prędkości wirowania czy długości cyklu.
Praktyczne porady dla segregujących pranie
Rodzaj tkaniny to nie jedyne kryterium, którym należy kierować się, przystępując do segregacji prania. Innym czynnikiem, który trzeba mieć na względzie, jest stopień zabrudzenia rzeczy. Odzieży posiadającej uporczywe plamy nie dodaje się do tej zaledwie lekko przepoconej. Ta druga wymaga odświeżenia, pierwsza intensywnego prania.
Wreszcie kolory. Jednym z podstawowych kryteriów segregacji ubrań jest ich barwa. Białe rzeczy należy prać osobno. Pozostałą odzież można pogrupować następująco: jasne, intensywne kolorowe, ciemne, czarne. Dopasowywanie to ma na celu zachowanie intensywności kolorów, a tym samym przedłużenie żywotności ubrań.