Sterylność i bezpieczeństwo poszczególnych zabiegów

Engin_Akyurt / Pixabay

Wykonywanie różnorodnych zabiegów kosmetycznych lub modyfikacji na ciele, które mają na celu poprawić nasz wygląd staje się coraz bardziej powszechna. Każda osoba decydująca się na tego typu zmiany lub usługi, z pewnością kieruje się chęcią poprawy wizerunku i zachowania ładnego wyglądu. W związku z tym, ogromną wagę należy przykładać do bezpieczeństwa i higieny zachowywanej w trakcie zabiegów. Braki profesjonalizmu osób wykonujących poszczególne zabiegi, można łatwo zweryfikować właśnie na etapie przygotowywania.

Przed zabiegiem

Decydując się na dokonanie zmian we własnym wizerunku, w pierwszej kolejności, należy zadbać o bezpieczeństwo. Wybór osoby wykonującej na przykład przebijanie uszu lub zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, to najważniejsza decyzja. Przed zarezerwowaniem sobie właściwego terminu, warto dopytać szczegółowo o zasady higieny i bezpieczeństwa, które wpłyną na przebieg zabiegu. Podstawą jest sterylność narzędzi stosowanych do wykonywania zabiegów. Możliwości są dwie, ponieważ mogą to być narzędzia jednorazowe lub sterylizowane w odpowiedni sposób. Igły używane do zabiegów medycyny estetycznej lub, gdy wykonuje się przebijanie uszu powinny być jednorazowe. Natomiast obcążki lub inne tego typu narzędzia, muszą być każdorazowo sterylizowane w autoklawie. Bez zachowania tych podstawowych zasad, powstaje ryzyko zakażenia bardzo poważnymi chorobami, których wyleczenie wymaga dużego zaangażowania i czasu.

Po zabiegu

Każdy zabieg, nawet ten wykonany w możliwie jak najbezpieczniejszy sposób i w najbardziej sterylnych warunkach, niesie za sobą pewne ryzyko. Czasem powodem mogą być alergie skórne, które pojawiają się dopiero po wykonaniu zabiegu, a czasem są to niewielkie zmiany ropne, których wyleczenie zajmuje więcej czasu. Najważniejsze to przede wszystkim stosować się do wszystkich zaleceń, wydanych przez osobę wykonującą zabieg. Jeśli pomimo zachowania tych procedur wystąpią niepożądane skutki i dolegliwości, należy skonsultować swój przypadek z lekarzem i wprowadzić ewentualne leczenie farmakologiczne.