Jak zwiększyć masę mięśniową u kobiet: trening i odpowiednie odżywianie

Keifit / Pixabay

W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na treningi siłowe w celu zwiększenia masy mięśniowej. Jednak wiele z nich ma trudności w osiągnięciu wymarzonego efektu. W tym artykule przedstawimy sposoby, jak zwiększyć masę mięśniową u kobiet poprzez odpowiedni trening i dietę.

I. Zrozumienie osiągnięcia masy mięśniowej
Aby zrozumieć, jak zwiększyć masę mięśniową u kobiet, należy najpierw wiedzieć, jak tkanka mięśniowa rozwija się w reakcji na bodziec treningowy. Powiększenie mięśni następuje poprzez proces nazywany hipertrofią, czyli zwiększeniem wielkości komórek mięśniowych. Do osiągnięcia tego procesu konieczny jest ciężki trening siłowy, a także odpowiednie odżywianie.

II. Odpowiedni trening siłowy
1. Ćwiczenia wielostawowe – podstawą treningu siłowego powinny być ćwiczenia wielostawowe, jak przysiady, martwy ciąg czy wyciskanie sztangi leżąc. Działają na wiele mięśni jednocześnie, co przyspiesza rozwój mięśni w całym ciele.
2. Ciężki trening – aby stymulować wzrost mięśni, trening musi być wystarczająco trudny, aby wymuszał powstawanie mikrourazów w mięśniach. To nie te same serie, które ćwiczymy na siłowni jako rozgrzewka przed właściwym treningiem. Podnoszenie ciężarów z obciążeniem, które można wykonać od 6 do 12 razy w seriach powinno pozwolić na zwiększenie masy mięśniowej u kobiet.
3. Kilka serii – ważne jest, aby wykonać kilka serii ćwiczeń, żeby wzmocnić mięśnie.

III. Odpowiednia dieta
1. Wysokokaloryczna dieta – aby zwiększyć masę mięśniową u kobiet, trzeba zwiększyć ilość spożywanych kalorii. Jednak to nie powinny być puste kalorie. Najważniejsze jest spożywanie wartościowego białka, które jest budulcem mięśni.
2. Białko – spożywanie 1,6-2,0 g białka na kilogram masy ciała dziennie jest konieczne do wzrostu mięśni. Białko z jaj, mięsa, ryb, a także roślinne, jak groch, soczewica czy fasola, powinno stanowić podstawę diety.
3. Węglowodany – węglowodany zapewnią odpowiedni poziom energii potrzebnego do treningu i regeneracji mięśni. Zjadanie węglowodanów w diecie jest ważne, w przeciwnym razie organizm skłoni do trawienia białka jako źródła energii, co spowoduje odwrotny skutek.
4. Tłuszcze – nie należy eliminować całkowicie tłuszczów z diety, ponieważ są one ważnym źródłem energii potrzebnej do treningu i regeneracji. Najlepiej wybierać te nienasycone, jak oliwa z oliwek, awokado, orzechy czy nasiona.

IV. Regeneracja i odpoczynek
1. Regeneracja – mięśnie rosną w czasie regeneracji, dlatego należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego czasu na regenerację między treningami.
2. Sen – sen jest niezbędny do regeneracji zarówno ciała, jak i umysłu. Niewystarczająca ilość snu może prowadzić do doprowadzenia do przetrenowania i zaburzeń hormonalnych. Dlatego zalecane są minimum 7-8 godziny snu.

V. Podsumowanie
Podsumowując, zwiększenie masy mięśniowej u kobiet wymaga odpowiedniego treningu siłowego, wysokokalorycznej diety z dominacją tłuszczy pochodzących z wartościowych źródeł, takich jak ryby, mięso, orzechy i rośliny, oraz odpoczynku między treningami. Dlatego dla osiągnięcia celu warto zainwestować czas i pracy w odpowiedni trening i dietę.