Jak zapobiegać wszawicy u dzieci?

aamiraimer / Pixabay

Wszawica to bardzo częsta przypadłość, która zdarza się dzieciom przebywającym różnego rodzaju placówkach, takich jak przedszkole, czy szkoła. Także wtedy, kiedy Twoje dziecko jedzie na kolonie lub obóz powinieneś wiedzieć jak ważna jest profilaktyka która zminimalizuje ryzyko złapania wszy.

Wszy u dziecka zapobieganie – jak to zrobić i co jest ważne?

Przede wszystkim powinieneś nauczyć swoje dziecko, że nie powinno ono pożyczać nikomu swojej szczotki lub grzebienia. Nie powinno także korzystać z cudzych przyborów, również takich jak gumki do włosów lub spinki. Włosy powinny być związane, zwłaszcza, jeśli Twoja pociecha przebywa w dużym skupisku innych dzieci. Oprócz tego, często kontroluj stan włosów i głowy Twojej latorośli. Nawet jeżeli nie zauważysz żywych osobników wszy, Twoją czujność powinny wzbudzić białe kropki przyklejone do pojedynczych pasm włosów. Być może są to jajeczka wszy i za chwilę pojawią się dorosłe osobniki. Pierz często pościel dziecka i zabawki pluszowe w dużej temperaturze, tak aby można było się pozbyć nie tylko bakterii i wirusów, ale i ewentualnych jajeczek wszy.

Czy usunę wszy domowym sposobem – wszy u dziecka zapobieganie

Jeżeli już zauważyłeś, że Twoje dziecko ma wszy, prawdopodobnie nie uda Ci się ich wytępić domowymi sposobami. Dlatego koniecznie udaj się do apteki po specjalny preparat i zastosuj się ściśle do instrukcji na ulotce. Często do zestawu jest dołączony grzebyk z metalowymi zębami. Posłuży on Ci do wyczesywania wszy i jajeczek. Po jakimś czasie możliwe, że trzeba będzie powtórzyć zabieg i nanieść preparat ponownie. Nie zapomnij też o innych członkach rodziny, ponieważ wszawica bardzo szybko się przenosi i zazwyczaj wszyscy domownicy mają wszy w krótkim czasie. Dlatego wdrażaj skuteczną profilaktykę i kiedy zauważysz, że Twoje dziecko się drapie w głowę, wówczas, koniecznie rozpocznij leczenie. Maluchy nie potrafią jeszcze powiedzieć dokładnie co im dolega, dlatego to Ty musisz wychwycić wszelkie nieprawidłowości.