Jeśli stan zdrowia wskazuje zapotrzebowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową, pacjent ma prawo skorzystać z tej metody odnowy biologicznej. Rozliczne korzyści, jakie oferuje każde uzdrowisko, są warte dodatkowych starań, na jakie trzeba się zdobyć, by móc pojechać na turnus.
Procedura uzyskiwania zgody na wyjazd
Formalności konieczne do wyjazdu do sanatorium trwają bardzo długo, dlatego warto pomyśleć o podreperowaniu swojego zdrowia ze sporym wyprzedzeniem. Całą procedurę rozpoczynamy u lekarza pierwszego kontaktu, który jako pierwszy ocenia, czy istnieją wskazania do skorzystania z leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Jeśli potrzeba wyjazdu zostanie potwierdzona i lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, wypisuje skierowanie na takie leczenie. W następnej kolejności lekarz lub osoba, która otrzymała skierowanie, musi dostarczyć je za pośrednictwem poczty lub osobiście do wojewódzkiego oddziału NFZ. Skierowanie powinno być zamknięte w kopercie opatrzonej napisem „Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe”. Takie skierowanie następnie jest oceniane przez specjalistę pod kątem zasadności i celowości. Specjalista określa również rodzaj i miejsce leczenia danego przypadku. Może również odrzucić skierowanie, jeżeli stwierdzi, że istnieją przeciwwskazania lub w ogóle nie ma potrzeby leczenia. Jeśli jednak skierowanie zostanie pomyślnie przyjęte i zostanie wybrane dla nas konkretne uzdrowisko, zostajemy wpisani na listę oczekujących. Takie oczekiwanie w kolejce może trwać od kilkunastu miesięcy do nawet 2 lat, dlatego należy się uzbroić w duże pokłady cierpliwości.
Rozliczne korzyści
Każde uzdrowisko pozwala na odnowę sił biologicznych, dzięki wykorzystaniu wód leczniczych, kopalin naturalnych oraz prozdrowotnych właściwości mikroklimatu. Wyjazd w takie miejsce to nie tylko leczenie ciała, ale także i ducha, dlatego jeśli mamy wskazania do leczenia sanatoryjnego, powinniśmy zrobić wszystko, by z niego skorzystać.
Artykuł powstał przy współpracy z www.uzdrowiska.org.pl