Co symbolizuje flaga olimpijska? Idee olimpijskie zamknięte w ponadczasowych symbolach. Co symbolizuje znicz olimpijski?

diema / Pixabay

Nowożytna Olimpiada ożywiona przez barona de Coubertina pełna jest pięknych symboli nawiązujących do zdrowej rywalizacji, braterstwa i wzajemnego szacunku. Jakie są najważniejsze symbole z nią związane? Co symbolizuje flaga olimpijska, a co symbolizuje znicz olimpijski? Poniżej opowiemy o najistotniejszych ideach Igrzysk naszych czasów.

Jedność i wspólnota – co symbolizuje flaga olimpijska?

Każdy chyba zna flagę olimpijską – pięć splecionych ze sobą kolorowych okręgów na białym tle. Na górze znajdują się trzy (od lewej): niebieski, czarny i czerwony; a na dole dwa: żółty i zielony.

Projekt stworzył inicjator odnowy idei olimpijskiej, czyli baron de Coubertin, a po raz pierwszy zaprezentowano ją publicznie w 1914 roku. Okręgi nawiązują do pięciu kontynentów, a wszystkie zastosowane kolory (włącznie z bielą w tle) nawiązują do podstawowych kolorów, które znajdowały się (do 1913 roku) na flagach wszystkich państw świata.

Przeszłość i dziś – co symbolizuje znicz olimpijski

Znicz olimpijski również łączy – zawodników i historię z teraźniejszością. Nawiązuje do ognia rozpalanego w Olimpii podczas antycznych zawodów. Współcześnie również zapala się go w tym samym miejscu, a następnie w sztafecie niesie aż do miejsca aktualnej Olimpiady. Płonie podczas całego czasu trwania zawodów.

Olimpiada to święto sportu, pokoju i jedności – zespolonych w jedną, piękną ideę, którą obrazują liczne symbole.