Dobra praca na Północy

account_deleted / Pixabay

Dania jest jednym z państw skandynawskich oraz członkiem Unii Europejskiej, co sprawia, że łatwiej podjąć tam pracę. Polacy chętnie wybierają właśnie ten kraj z uwagi na możliwość wysokich zarobków, atrakcyjne oferty pracy, proste i przejrzyste zasady. Ponadto społeczeństwo duńskie jest tolerancyjne i gościnne w stosunku do cudzoziemców, sam kraj zaś plasuje się w czołówce jeżeli chodzi o jakość codziennego życia. To wszystko sprawia, że praca w Danii stanowi bardzo atrakcyjną wizję kariery zawodowej. Wiele czynności możemy wykonywać bez znajomości języka co stanowi dodatkowy atut.

Jaką pracę można wykonywać

Zapotrzebowanie na pracowników w Danii jest bardzo duże i w zasadzie każdy powinien znaleźć tam odpowiednie zatrudnienie. Najbardziej potrzebni są lekarze (każdej specjalizacji), pielęgniarki, ratownicy medyczni, opiekunki osób starszych oraz personel innych zawodów medycznych. Poszukiwani są również fachowcy przemysłowi i budowlańcy. Sporo ofert pracy czeka również na ślusarzy, tokarzy, spawaczy, stolarzy, operatorów maszyn, kierowców, pracowników gastronomii i hotelarstwa.

Przykładowe zarobki

Praca w Danii oznacza również bardzo atrakcyjne zarobki, jedne z najwyższych w Europie. Pomimo, że w tym kraju nie wprowadzono ustawowej płacy minimalnej to jednak prawo gwarantuje obcokrajowcom pensję nie niższą niż wynagrodzenie Duńczyka pracującego na podobnym stanowisku. Wynagrodzenia są regulowane najczęściej przez układy zbiorowe pracowników lub związków zawodowych z pracodawcami. Najwyższe zarobki czekają na nas w stolicy kraju chociaż warto pamiętać, że koszty życia tam również należą do wysokich. Ile realnie możemy zarobić pracując w Danii?
Dla przykładu spawacz może liczyć na ok. 180 koron duńskich za godzinę pracy. Ślusarz czy monter instalacji sanitarnych zarobią 160 koron na godzinę. Mechanik samochodowy może liczyć na 170 koron za godzinę pracy zaś glazurnik na 150 koron. Osoba sprzątająca w hotelu zarobi 125 koron na godzinę zaś dla ogrodnika przewidziano stawkę 80 koron za godzinę pracy. Magazynier może liczyć na 13 tysięcy koron duńskich wynagrodzenia miesięcznego netto. Warto także pamiętać, że w Danii pracuje się średnio 37 godzin tygodniowo czyli mniej niż w większości krajów.