7 ćwiczeń na wzmocnienie pleców i poprawę postawy

scottwebb / Pixabay

W dzisiejszych czasach duża część społeczeństwa spędza większość dnia przed komputerem lub siedzi w niewygodnej pozycji. Skutkuje to powstawaniem licznych problemów ze zdrowiem, a jednym z nich jest problem z postawą i bólami pleców. W tym artykule przedstawimy 7 skutecznych ćwiczeń na wzmocnienie pleców i poprawę postawy.

1. Plank

Plank to ćwiczenie na wzmocnienie całego ciała, ale zwłaszcza mięśni pleców, brzucha i nóg. Polega na utrzymaniu pozycji deski przez określony czas. Wymaga ono napięcia mięśni brzucha, pleców oraz pośladków. Ćwiczenie to poprawia postawę, zwiększa siłę mięśniową i wzmacnia dolną część pleców.

1. Przysiad z podnoszeniem ramion

Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie dolnej części pleców, osłabione przez siedzący tryb życia oraz przyspiesza przemianę materii. Aby wykonać to ćwiczenie, należy stanąć prosto, rozstawiając nogi na szerokość ramion. Następnie, wykonując przysiad, należy unieść ramiona w górę, aż do momentu, kiedy będą wyprostowane. Powtórzyć ćwiczenie 15-20 razy.

1. Brzuszki

Wykonując brzuszki, wzmacniamy mięśnie brzucha, pleców, a także poprawiamy postawę. Ćwiczenia te polegają na podnoszeniu tułowia do pozycji siedzącej, wykonując jednocześnie skręty brzucha. Aby uniknąć bólu pleców, należy wykonywać brzuszki z lekko uniesionym tułowiem, a brzuch powinien być napięty przez cały czas wykonywania ćwiczenia.

1. Wiosłowanie

Wiosłowanie jest doskonałym ćwiczeniem na wzmocnienie mięśni pleców i poprawę postawy. Ćwiczenie to polega na symulowaniu ruchu wiosłowania, będąc w pozycji klęku z jedną nogą ugiętą. Należy wyprostować przedramię, ciągnąc łokieć w kierunku tyłu. Wykonać ćwiczenie na przemian dla obu nóg.

1. Mostek

Mostek to ćwiczenie na wzmocnienie mięśni dolnej części pleców, pośladków oraz mięśni brzucha. Polega ono na leżeniu na plecach z nogami ugiętymi w kolanach, które należy opierać o podłogę. Następnie należy unieść miednicę od podłoża, aż do momentu, kiedy plecy będą proste. Ćwiczenie to należy wykonywać powoli i kontrolować oddech.

1. Marsz w miejscu z uniesieniem kolan

Marsz w miejscu z uniesieniem kolan wzmacnia i rozciąga mięśnie pleców, nóg oraz poprawia koordynację ruchową. Aby wykonać to ćwiczenie, należy stać w miejscu i unosić kolejno lewe i prawe kolano do wysokości talii. Ćwiczenie to należy wykonywać przez około minutę.

1. Skręty tułowia

Skręty tułowia są doskonałym ćwiczeniem na mięśnie brzucha, ale także na mięśnie pleców i poprawę postawy. Aby wykonać to ćwiczenie, należy usiąść na podłodze z wyprostowanymi nogami. Następnie należy skręcić tułów na przemian w prawo i lewo, dotykając prawym łokciem lewego kolana, a następnie lewym łokciem prawego kolana.

Podsumowanie

Zdrowa postawa i wzmocnione mięśnie pleców są nie tylko ważne dla dobrego samopoczucia, ale także dla zdrowia. Regularne wykonywanie ćwiczeń na wzmocnienie pleców i poprawę postawy poprawi kondycję mięśniową oraz pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu, należy skonsultować się z lekarzem lub trenerem personalnym.