Kategorie w boksie: podział wagowy i zasady walki

picselweb / Pixabay

Kategorie wagowe w boksie to podstawowy podział zawodników, który określa ich masę ciała i kwalifikuje do walki z odpowiednim przeciwnikiem.

Podział wagowy:
Podzielmy kategorie wagowe na męskie i żeńskie. Wśród mężczyzn wyróżniamy 17 różnych kategorii, zaczynając od najlżejszej, minimumweight (do 47 kg) i kończąc na ciężkiej, heavyweight (powyżej 91 kg). Kobiety walczą w 14 kategoriach, przy czym ich maksymalna waga w kategorii ciężkiej wynosi 81 kg.

Zasady walki:
W boksie panuje szereg zasad regulujących przebieg walki. Wynika to z faktu, że boks jest sportem kontaktowym, a jednocześnie ma na celu ochronę zdrowia zawodników.

– Okrągły ring: walka toczy się na specjalnie dedykowanym do tego celu polu, zwykle w kształcie kwadratu lub koła.
– Czas walki: zależny jest od rangi walki; typowe czasy to 3 lub 12 rund po 3 minuty.
– Ochrona rąk: walka odbywa się w rękawicach bokserskich, których masa i rozmiar są znormalizowane.
– Ochrona głowy: obecnie większość zawodników bokserskich nosi ochraniacze głowy, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo walki.
– Techniki bokserskie: dozwolone są tylko uderzenia pięścią w korpus lub głowę przeciwnika. Zabronione są kopnięcia, łapy, szarpnięcia i uderzenia innymi częściami ciała.

Ważne kategorie wagowe:
– Kategoria lekkopółśrednia (waga super lekka): do 63,5 kilograma. W tej kategorii walczy m.in. legendarny Manny Pacquiao.
– Kategoria średnia: do 72,6 kg. To w tej kategorii swoje największe sukcesy odnosili m.in. Sugar Ray Leonard czy Marvelous Marvin Hagler.
– Kategoria ciężka: ponad 91 kg. Najbardziej prestiżowa kategoria wagowa, w której królami byli m.in. Muhammad Ali, Joe Frazier czy Rocky Marciano.

Podsumowując, kategorie wagowe stanowią podstawowy podział zawodników bokserskich, który ma zapewnić równe warunki walki. Zasady walki są rygorystyczne i mają na celu ochronę zdrowia zawodników. Najważniejsze kategorie wagowe to lekkopółśrednia, średnia i ciężka, w których z dumą prezentowali się najlepsi bokserzy w historii tej dyscypliny.