Niepodległości Leszno: historia i obchody

JAKODOMA / Pixabay

Leszno – miasto, które odegrało ważną rolę w walkach o niepodległość Polski. Z tej okazji mieszkańcy Leszna każdego roku świętują rocznicę odzyskania niepodległości w różny sposób. W tym artykule przyjrzymy się historii Niepodległości w Lesznie i obchodom z nią związanym.

Bezpośredni wkład Leszna w odzyskanie niepodległości

Leszno już od samego początku była bardzo ważnym miastem w historii Polski. W 1573 roku miasto przystąpiło do konfederacji warszawskiej, która była pierwszym krokiem w kierunku niepodległości Polski. W późniejszym okresie Leszno przyczyniło się również do powstania pierwszego sejmu wolnego.

O wiele później, podczas I wojny światowej i walk o niepodległość Polski, mieszkańcy Leszna włączyli się w walki.

Ważne wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości w Lesznie

W 1917 roku w Lesznie zorganizowano tajne zebranie, na którym omawiano plany przywrócenia niepodległości Polsce. Spotkanie zakończyło się podpisaniem tajnego porozumienia, które przyczyniło się do kolejnych działań zmierzających do odzyskania niepodległości w kraju.

28 września 1918 roku w Lesznie doszło do symbolicznego wywieszenia pierwszej polskiej flagi na terenie Wielkopolski. Było to bardzo ważne wydarzenie w historii Polski.

5 listopada 1918 roku w Lesznie odbyła się uroczystość poświęcona zmarłym żołnierzom, którzy zginęli w walkach o niepodległość Polski. Był to niezwykle wzruszający moment i wsadził te imiona, w serca mieszkańców Leszna.

Obchody rocznicy Niepodległości w Lesznie

Każdego roku w dniu 11 listopada, mieszkańcy Leszna organizują uroczyste obchody, które są poświęcone rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zwykle mieszkańcy miasta wychodzą na ulice, by uczcić pamięć o ludziach, którzy walczyli o wolność Polski.

Wśród uroczystości organizowanych w Lesznie w dzień 11 listopada są między innymi: msza święta w intencji poległych żołnierzy, przemówienia okolicznościowe, wystawy i koncerty.

Podsumowanie

Niepodległość Polski to wydarzenie, które na zawsze zapisało się w historii Polski i każdej jej części. Leszno odegrało bardzo ważną rolę w walce o wolność kraju i odzyskanie niepodległości. Mieszkańcy miasta dziś, każdego roku, w dniu 11 listopada uczą się o tej historii i uroczyście ją obchodzą. Jest to ważne, by pamięć o bohaterach z tamtego czasu nie została zapomniana.