Jak zwiększyć elastyczność ciała: skuteczne ćwiczenia rozciągające

27707 / Pixabay

Jak zwiększyć elastyczność ciała: skuteczne ćwiczenia rozciągające

Posiadanie elastycznego ciała to nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ale również na nasze samopoczucie i komfort życia. Niemniej jednak, nie każdy z nas ma naturalnie zdolność do bardzo zwinnych ruchów czy wysokich podskoków. Dobrą wiadomością jest to, że elastyczność może być rozwijana poprzez regularne ćwiczenia rozciągające.

1. Rozgrzewka – kluczowa dla elastyczności

Dobrze rozgrzane i przygotowane ciało, dzięki zwiększonemu przepływowi krwi, jest bardziej elastyczne od nierozgrzanego. Dodatkowo, unikniemy kontuzji i napięć mięśniowych. Rozgrzewkę warto zacząć od kilku minut intensywnego marszu na miejscu, następnie tunelem przewijającym: kładziemy się płasko na brzuchu, opierając się na przedramionach i stopach, następnie unosimy jednocześnie ręce i nogi kilka razy powtarzając ten sam ruch.

1. Jogging w miejscu

Również jogging w miejscu to świetny sposób na zwiększenie elastyczności. Wystarczy, że co drugi dzień przez kilka minut będziemy skakać w pozycji stojącej. To ćwiczenie na rozciąganie mięśni łydek, ud i pośladków, ale również równolegle wzmacniające mięśnie nóg.

1. Yoga

Joga słynie z ćwiczeń idących w parze z rozciąganiem. Regularne praktykowanie jogi pozwala nam na zwiększenie elastyczności, równowagi oraz koordynacji ruchowej. Krok po kroku nauczysz się oddechu, który wpłynie na relaks, a połączenie go z trudnymi asanami pozwoli Ci na osiągnięcie świetnych efektów.

1. Regularne włączenie ćwiczeń do treningu

Bez względu na rodzaj ćwiczeń, które uprawiamy na co dzień, warto pomyśleć o włączeniu kilku prostych ćwiczeń rozciągających. Ćwiczenia na rozciąganie grzbietu, uda, boków, szyi czy barków powinny być stałym elementem treningu, pozwolą Ci na poprawę elastyczności, ale również urozmaicenie treningu.

1. Regularność i cierpliwość

Zwiększenie elastyczności nie dzieje się z dnia na dzień, wymaga to regularnego treningu i cierpliwości. Wszystkie powyższe ćwiczenia wykonuj kilka razy w tygodniu, a po jakimś czasie sam zauważysz pozytywne efekty. Również ważne jest to, aby podczas ćwiczeń skupić się na swoim ciele, słuchać go i nie przekraczać swoich granic, bo skutki mogą być odwrotne niż oczekiwane.