Czy popcorn w każdym kraju smakuje tak samo?

Bru-nO / Pixabay

Przyzwyczailiśmy się do małych przekąsek podczas wykonywania różnych czynności. Czasami stanowią one niewielki posiłek, który ma nasycić, czasami zaś stają się formą przyzwyczajenia, gdy na przykład szukamy czegoś do zjedzenia podczas oglądania filmu czy czytania książki.

Do najczęściej przygotowywanych przekąsek pod każdą chyba już szerokością geograficzną zalicza się popcorn, czyli typowe danie kultury popularnej XX wieku. Jednak czy na pewno?

Skąd się wziął na naszych stołach popcorn?

Wbrew pozorom popcorn jako rodzaj pożywienia znany jest człowiekowi od wieków. Pierwsze udokumentowane wzmianki na jego temat pochodzą z początku XIX wieku. Do masowej produkcji wszedł niedługo później, dzięki maszynie stworzonej przez cukiernika Charlesa Cretosa.

Czy popcorn tuczy?

Sam popcorn jest dość zdrowy i dietetyczny, zawiera nawet sporo wartościowych substancji odżywczych. Niestety nie można zaliczyć go do zdrowych przekąsek z powodu dodatków, z którymi zazwyczaj jest podawany.

W kulturze europejskiej utarło się jedzenie popcornu z solą lub masłem. Z kolei w Stanach Zjednoczonych najczęściej jest podawany z masłem lub toffi. W kraju, z której pochodzi natomiast nikt nie wyobraża sobie tej przekąski w wersji innej niż z pikantnymi przyprawami.

Każdy wariant ma swoje walory smakowe. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością, gdyż porcja 100 gramów produktu to aż 500 kcal.