Piękna opalenizna – złote rady

stokpic / Pixabay

Zbliża się lato – czas przesiadywania na słońcu, odkrytych ramion i pięknej opalenizny.

Jak dbać o opaleniznę

Jeśli już nasza skóra nabierze pięknych, lekko brązowych odcieni – pamiętajmy, że trzeba pielęgnować ten efekt, by był jak najbardziej trwały (choć niestety wiadomo, że nie utrzyma się on na zawsze…).
Oto kilka złotych rad, dzięki którym pomożemy naszej opaleniźnie:

  1. Przede wszystkim – nie panikuj, że jest już późno, nie spiesz się, nie „rzucaj się” na słońce. To może ci tylko zaszkodzić i przyprawić o oparzenia i ból. Nie zaczynaj od kilku godzin, zacznij od kilku minut… przyzwyczajaj swoją skórę do promieni, da ci to o wiele lepszy efekt i – co ważne – pewność, że nie będziesz niepotrzebnie cierpieć.
  2. Nie zapominaj o ochronie – kremy z filtrem to podstawa! Na początek poleca się krem z filtrem około 50SPF, w późniejszym czasie można zmniejszać na taki z mniejszym filtrem. Ochrona ta zapobiega szybszemu starzeniu się skóry oraz oczywiście poparzeniom, na które jesteś automatycznie narażona. Warto też wspomnieć, że jednorazowe nałożenie kremu nie wystarczy, trzeba je powtarzać kilka razy.
  3. Dbaj o nawodnienie organizmu. Warto nawadniać ciało od środka, jest to równie istotne – co stosowanie balsamów. Na skórę można też dodatkowo stosować wodę termalną – daje ona uczucie orzeźwienia i doskonale schładza.
  4. Jeśli planujesz opalanie, zrezygnuj z niektórych zabiegów upiększających, ponieważ nie są one wskazane w okresie wzmożonego promieniowania słonecznego. Zabiegi, których nie powinno się wykonywać, to depilacje laserowe, peelingi chemiczne. Należy również unikać używania kosmetyków zawierających substancje fotouczulające, które reagują z promieniowaniem słonecznym. Ich stosowanie może prowadzić do przebarwień.

Aby utrzymać efekty opalania musisz też zwrócić uwagę na takie kwestie jak: zdrowe odżywianie – w twojej diecie powinny znajdować się produkty bogate w beta-karoten, kondycję swojej skóry, o którą trzeba dbać przez cały rok, wykonując peelingi złuszczające martwy naskórek, rozświetlające i wygładzające ciało.