Pokrzywa – smaczna roślina dla zdrowia

analogicus / Pixabay

Pokrzywa jest bardzo popularną rośliną leczniczą. Uznanie zdobyła dzięki swoim wielu właściwościom zdrowotnym. Ludzie najczęściej spożywają ją w formie naparu, jednak istnieją inne sposoby na przyrządzenie tego zioła. Na jakie dolegliwości zaleca się jej stosowanie oraz w jaki sposób ją przyrządzać? Podpowiadamy!

Pokrzywa – właściwości lecznicze

Pokrzywa to jedno z bezpieczniejszych ziół. Jest spożywana nawet przez kobiety w ciąży. Równie dobrze sprawdzi się w czasie laktacji. Jest polecana ze względu na dużą ilość witamin. Skutecznie dostarcza makro- i mikroelementów. Dlatego to idealny środek na anemię. Można z jej pomocą wzbogacić organizm o takie pierwiastki jak żelazo, magnez czy witaminę A.

Bardzo skuteczna jest podczas leczenia zapalenia pęcherza, a wszystko dzięki jej właściwościom moczopędnym. Ponadto skutecznie pomoże na każdy rodzaj problemów z układem pokarmowym. Lecznicze działanie pokrzywy dobrze sprawdzi się podczas walki z łupieżem. Ponadto skutecznie wzmocni słabe włosy i łamliwe paznokcie.

Sposób na pokrzywę

Pokrzywa przeważnie spożywana jest w formie herbaty. To zdecydowanie najszybszy i najprostszy sposób przyrządzenia tej rośliny. Jednak są również inne formy, które możemy nadać pokrzywie. Oto kilka z nich

Lody czekoladowe z pokrzywą

To idealny sposób na przemycenie do diety dziecka trochę zdrowych właściwości pokrzywy. Herbata niekoniecznie będzie smakowała najmłodszym. W formie lodów na pewno każdy się skusi.

100 ml śmietanki 30%
garść pokrzywy
łyżka kakao
gorzka czekolada

Śmietankę ubij z łyżką kakao. Po ubiciu dodaj posiekaną pokrzywę i posiekaną gorzką czekoladę. Delikatnie wymieszaj. Następnie wsadź do zamrażarki. Zostaw przynajmniej na dwie godziny. Jednak lepiej jeśli poczekasz całą noc.

Lecznicze działanie pokrzywy jest niesamowicie skuteczne i bezpieczne w większości przypadków. Warto korzystać z tej rośliny regularnie dla osiągnięcia najlepszych efektów. Jednak, aby jedzenie było przyjemniejsze można zrobić czekoladowe lody z pokrzywą. Będzie to idealna przekąska zarówno na gorące dni jak i chłodne wieczory pod kołdrą.