Strzelectwo

Strzelectwo trafiło do oficjalnego programu olimpijskiego już w czasie pierwszych Igrzysk Nowożytnych w Atenach. Charakter poszczególnych konkurencji zmieniał się (i cywilizował) na przestrzeni kolejnych lat. Na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich do Atlanty 1996 włącznie, zorganizowano około 50 różnych konkurencji strzeleckich. Wiele z nich nie przetrwało do dziś, a wiele może zadziwiać swym okrucieństwem (strzelano m.in. do żywych gołębi - zwycięzca mógł się "poszczycić" kilkudziesięcioma celnymi trafieniami).

W początkach rywalizacji używano zwykłej broni - takiej jak chociażby rewolwerów (gdzie nie wiadomo dlaczego najczęściej wygrywali Amerykanie :). Dopiero z czasem zaczęły pojawiać się sportowe pistolety i karabinki. Strzelectwo jest chyba jedynym sportem, w którym wiek nie gra większej roli i historia pokazuje, że złotym medalistą może zostać zarówno 17-latek (1992r.), jak i 58-latek (1972r.).

Obecnie na Igrzyskach Olimpijskich rozgrywanych będzie 17 konkurencji w strzelaniu z: karabinka pneumatycznego (na 10 metrów), karabinka małokalibrowego (50 metrów), strzelby śrutowej (do glinianych rzutek), pistoletu pneumatycznego (na 10 metrów) oraz pistoletu małokalibrowego (25 i 50 metrów). Broń pneumatyczna używa pocisków 4,5 mm, broń małokalibrowa pocisków 5,6 mm, a strzelba śrutowa standardowej amunicji myśliwskiej kaliber 12 (o wadze do 24 g). W strzelaniu do rzutek celem są gliniane dyski o średnicy 11 cm, grubości 25 mm i wadze 105 g. W pozostałych konkurencjach celem są tarcze wyposażone w czujniki elektroniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *