Sporty wodne

Sporty wodne składają się z czterech dyscyplin sportowych:

Pływanie znalazło się w programie I IO w Atenach (pływano wówczas w morzu koło Pireusu). Obejmuje następujące style pływackie : dowolny, grzbietowy, klasyczny (żabka) i motylkowy (delfin). W stylu dowolnym zawodnik może płynąć wybranym przez siebie sposobem - jednakże ze względu na szybkość wybierany jest kraul. Rozgrywane są także konkurencje w stylu zmiennym, w kolejności: motylek, grzbietowy, klasyczny, dowolny.

Zawody Igrzysk Olimpijskich odbywają się na basenie o długości 50 m i szerokości co najmniej 21 m (8 torów). Nie można stosować żadnych przedmiotów dodatkowych i odbijać się od dna.

Pływanie synchroniczne określane czasem jako wodny balet, pojawiło się w programie IO dopiero w 1984r. w Los Angeles. Konkurencje rozgrywa się na basenie o wymiarach co najmniej 12x12 m i głębokości 3 m, przy akompaniamencie muzyki, parami lub drużynami. Zawodnicy oceniani są osobno za złożoność techniczną układów i poziom artystyczny ich wykonania. Jest to jedna z 3 dyscyplin olimpijskich, w której udział biorą tylko kobiety.

Skoki do wody - od 1904r. w programie IO. W ramach konkurencji olimpijskich odbywają się skoki z wieży (10 m) i trampoliny (3 m). Od 2000r. (Sydney) rozgrywa się konkurencje skoków synchronicznych.

Piłka wodna - dwie drużyny pływają w basenie o powierzchni 30x20 m i głębokości 1,80 m, a celem gry jest wrzucenie piłki do bramki drużyny przeciwnej. Piłka ma obwód 68-71 cm i masę 400-450 g. Bramki mają wymiar 3x0,9 m.

Dyscyplina pojawiła się na II Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *