Sok z czerwonych buraków jako naturalny medykament

congerdesign / Pixabay

Soki produkowane z warzyw niewątpliwie posiadają wiele drogocennych składników odżywczych. To, jak dużą ich zawartość posiada dany produkt, zależy w dużej mierze od procesu jego wytwarzania. Czerwone buraki są jednym z warzyw, których sok charakteryzuje się zawartością wielu witamin i może działać łagodząco na różne trapiące nas dolegliwości. Jest to bogate źródło białka, błonnika i substancji o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym czy przeciwgrzybiczym . Stosowanie soku z buraka zaleca się szczególnie kobietom w ciąży, gdyż jest on bogaty w niezbędny w tym czasie kwas foliowy .

Sok z buraka jak pić?

Sok z buraka możemy zarówno przygotować sami w warunkach domowych, jak i kupić gotowy produkt w wielu sklepach spożywczych. Dla osób, które lubią smak tego warzywa, zaleca się picie go w czystej postaci bez żadnych przypraw i dodatków. Można go jednak wzbogacić wieloma ziołami (np. pietruszką, miętą), przyprawami (sól, pieprz) lub z sokami z innych warzyw i owoców (pomarańczowym, marchwiowym, jabłkowym). Osobom, które nie mają żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do stosowania soku, zaleca się jego jego picie w następujących ilościach: roztwór rozcieńczony z wodą w proporcjach ⅕ soku z buraka do ⅘ ilości wody pierwszego dnia stosowania; następnie ⅖ soku do ⅗ ilości wody drugiego dnia. W kolejnych dniach, jeśli nie wystąpią żadne efekty uboczne, można zwiększyć ilość soku w stosunku do ilości wody, aż dojdziemy do dnia, gdy będzie można spożyć go w czystej postaci.

Substancje czynne buraków

Poza bogactwem witamin i substancji odżywczych, czerwone buraki są źródłem betainy i bataniny , które w głównej mierze są odpowiedzialne za właściwości zdrowotne tych warzyw. To właśnie betanina odpowiada za ochronę organizmu przed wirusami, bakteriami i nowotworami. Betaina zaś jest dobrym środkiem w leczeniu stresu, a nawet depresji.
Za pomocą badań naukowych wykazano, że picie soku z buraka może powodować poprawę pracy serca i dobrze wpływać na metabolizm . Ten naturalny lek potrafi również łagodzić dolegliwości związane z różnego rodzaju nowotworami . Sok z buraka sprawdzi się także w obniżaniu poziomu złego cholesterolu w organizmie nawet o 40%.