Piłka nożna

Piłka nożna

Piłka nożna jest dyscypliną świetnie znaną w Polsce i na całym Świecie. Jest to bardzo stary sport sięgający korzeniami 2000r. p.n.e. Wczesne odmiany piłki nożnej były znane w Chinach, Egipcie, Grecji, a także na kontynencie północnoamerykańskim. W obecnej formie piłka nożna powstała w Anglii około połowy XIX wieku. W 1863 roku założono pierwszy związek piłkarski (The Football Association) i ustalono przepisy, które przetrwały w generalnych założeniach do dziś. Piłka nożna pojawiła się w oficjalnym programie IO już w 1900 roku w Paryżu ale od momentu kiedy zaczęto rozgrywać Mistrzostwa Świata (1930) prestiż tej dyscypliny na "olimpiadzie" zaczął podupadać. Po II Wojnie Światowej turnieje piłkarskie na IO stały się wewnętrznymi rozgrywkami drużyn z państw socjalistycznych. Stało się tak w wyniku przepisów o amatorstwie - najlepsi gracze zawodowi z państw zachodnich nie mogli uczestniczyć w rozgrywkach. Dodatkowym ciosem obniżającym prestiż turnieju stały się rozgrywki o Mistrzostwo Europy. W końcu (od 1992r.) wprowadzono do regulaminu zapis zabraniający uczestnictwa w rozgrywkach osobom, które skończyły 23 rok życia (z pewnymi wyjątkami).

Mecz rozgrywany jest przez dwie 11-osobowe drużyny (plus 7 zawodników rezerwowych), łącznie z bramkarzem. Zadaniem graczy jest wbicie (bez użycia rąk - głównie nogami) piłki do bramki przeciwnika - gol. Tylko bramkarz na polu bramkowym może łapać piłkę rękoma. Zwycięża drużyna, która zdobędzie więcej goli. Mecz składa się z dwóch części po 45 min., z 15 minutową przerwą. W grze używa się dmuchanej piłki o średnicy 70 cm i wadze 450 g, wykonanej ze skóry, powleczonej materiałem syntetycznym. Trawiaste boisko ma wymiary 105x68 m. Na krótszych końcach boiska znajdują się dwie bramki o szerokości 7,32 m i wysokości 2,44 m. Olimpijskie zawody piłkarskie mężczyzn i kobiet odbędą się w 5 miastach, rozrzuconych po całej Grecji: Ateny, Wolos, Heraklion, Saloniki i Patra.