Jak rodziły się olimpijskie symbole? Hymn igrzysk olimpijskich

MasterTux / Pixabay

Igrzyska Olimpijskie to niezwykła impreza sportowa, której przyświeca wiele chwalebnych ideałów, wśród których do najważniejszych należą: uczciwe współzawodnictwo, równość wszystkich zawodników oraz wspieranie idei sportowych na całym świecie. Oprócz czysto sportowych zawodów Olimpiada to również olbrzymia ilość symboli takich, jak: znicz czy hymn Olimpijski, które czerpią z bogatej historii i kultury zachodniej cywilizacji.

Początki Olimpiad i ich symboli, jak hymn Igrzysk Olimpijskich

Oczywiście, jak wszyscy wiemy historia igrzysk sięga czasów antycznych i sportowych zawodów w antycznej Grecji. Wówczas współzawodniczące państwa miasta wystawiały swoich reprezentantów, a na czas zawodów zawieszano wszelkie konflikty zbrojne. Zawodom towarzyszyły imprezy dodatkowe: spektakle teatralne, występy śpiewaków. Trudno jednak mówić o dedykowanej im oprawie muzycznej, jak np. hymn olimpijski.

Nowożytne Olimpiady również narodziły się w pięknej Grecji. Pierwszą z nich urządzono w 1896 roku w Atenach, a udział w niej wzięli sportowcy z 13 krajów. Od tego czasu zawodom towarzyszy również maksyma: Citius. Altius. Fortius (Szybciej. Wyżej. Mocniej). Z czasem stworzono zespół symboli powiązanych ściśle z imprezą, jak na przykład hymn igrzysk olimpijskich.

Hymn olimpijski – pieśń o zdrowym współzawodnictwie

Oficjalna pieśń olimpijska powstała w 1958 roku. Słowa napisał Kostis Palamas do muzyki Spirosa Samarasa. Towarzyszy on zawodom do dnia dzisiejszego. Doczekał się również licznych tłumaczeń. To pieśń łącząca sportowców z całego świata.